2008. godina LOURDES

“Ovogodišnje inozemno hodočašće Požeške biskupije organizirali smo u Lourdes. Želimo prigodom 150-te obljetnice Gospinih ukazanja u tom francuskom mjestu iskazati Isusovoj Majci svoju privrženost, odanost i zahvalnost toplinom svoga hrvatskog srca, kako to redovito činimo na hodočašćima u domovini, u njezinim svetištima diljem naše Biskupije, posebno u Voćinu i Pleternici… U Lourdesu je Marija tijekom 150 godina mnogimljudima posredovala Božje svjetlo, probudila vjeru, nadu i ljubav prema Isusu Kristu i njegovoj Crkvi, pružila utjehu žalosnim srcima, darovala zdravlje bolesnima. Nije malen broj onih koji su se u Lourdesu obratili, pronašli ponovo svoju dušu, ustali iz mlakosti, ozdravili od duhovnih rana…Neka ovo hodočašće donese obilje duhovnih plodova – napisao je ovo, među ostalim, biskup msgr.dr.Antun Škvorčević vjernicima Požeške biskupije u poruci uoči drugog hodočašća u Lourdes. Nas više stotina do Lourdesa smo putovali autobusima a usput smo se zaustavili u Avignonu i Carccassoneu. Pleterničana je i ovaj puta bilo najviše a u mnoštvu hodočasnika iz cijelog svijeta u Lourdesu su bili prepoznatljivi po narodnim nošnjama.

Jubilejske 2008.godine sve hodočasnike u Lourdesu je čekao POTPUNI OPROST koji im je podijelio papa Benedikt XVI.. Oprost je omogućen svakom vjerniku koji se ispovijedi i pričesti te prođe nekoliko postaja: 1.Župnu crkvu u središtu grada gdje je Bernardica krštena, 2. mjesto stanovanja obitelji Soubirous tzv.”cachot”, 3. Massabielsku spilju u kojoj se ukazala Gospa i 4. kapelicu gostinjca gdje je Bernardica primila prvu pričest.